Emekliler, Cumhuriyet’in 100.Yılı İçin Bekledikleri İkramiye Tutarını Açıkladı

Son yıllardaki ekonomik bozulmanın en büyük mağduru emekliler oldu. Enflasyon baskısıyla alım güçleri ciddi şekilde kaybolan ve telafi edilmeyen emeklilerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda hükümeten beklediği ikramiye miktarı ise ‘en az 10 bin lira.’

Türkiye’de son yıllarda bozulan ekonomik veriler halihazırda oldukça zor şartlarda geçinen emeklileri ‘muhtaç’ hale getirdi.

Emekliler enflasyon nedeniyle yapılan iyileştirmelerden nasibini alamazken, en düşük emekli maaşı hala 7 bin 500 lira seviyesinde.

Geçen hafta ise hükümetin, Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla emeklilere 5 bin liralık ikramiye verileceği yönünde haberler basına yansıdı.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda en az 10 bin lira ikramiye beklediklerini söyledi.

Ergün’ün açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle ⬇️

“Ekim ayında Meclis’in ilk gündem maddesi emeklilere zam olmalı. Çünkü milyonlarca emeklinin dayanacak gücü kalmadı.”

“5 bin liralık ikramiye ne Cumhuriyetimize yakışacak ne de emeklimizi mutlu edebilecek düzeyde. Cumhuriyet İkramiyesi en az 10 bin lira olmalıdır.”

‘2018’de ikramiye 1000 lira olarak ilk kez verildiğinde emeklilerimiz gramı 190 lira olan 24 ayar altından yaklaşık 5,3 gram alabiliyordu. 

O tarihteki alım gücünü korunabilseydi bayram ikramiyeleri bugün 2 bin lira yerine 9 bin lira civarında olacaktı. 

Bu nedenle emeklinin bayram ikramiyelerinin alım gücü, 2018’de ilk verildiği değere yükseltilmeli.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x